USB/Flash Belleğe bulaşan virüsler gerçekten çok can sıkıcı. Özellikle bazı virüsler tam bir baş belası haline gelebiliyor. Bir çok kişi USB belleği değiştirmekte çözüm bulunuyor ancak bu sorunu sadece ertelemekten ibaret. Öncelikle USB belleğinize sürekli virüs bulaşma sorunu varsa bunun temel sorunu USB’yi taktığınız bilgisayarlar. Özellikle antivirüs programı bulunmayan ve bir şekilde virüs bulaşmış bilgisayarlara USB Belleğinizi taktığınız anda virüs bulaşıyor.

Peki virüsümüz ne yapıyor? En bilinen yöntemler içindeki bilgileri silmek, gizlemek veya uzantısını değiştirmek. Hatta bazı virüsler kendilerini öyle bir çoğaltırlar ki kısa süre içerisinde kullandığınız tüm bilgisayarlar ve flash bellekler bu virüslere maruz kalır.

Öncelikle yapmanız gereken virüsün kaynağı olan bilgisayarı kullanmamak. Eğer kullanma zorunluğunuz varsa söz konusu bilgisayara format atarak yada antivirüs yükleyerek virüse karşı 1-0 öne geçmek.

Bu işleminiz tamamsa mümkünse USB belleğinizde bilgileri yedekleyip USB Belleği biçimlendirmek yani format atmak. Bu durum USB belleğinizi ilk fabrika çıkışındaki gibi tertemiz yapacaktır. Nasıl format atacağım derseniz alttaki linki klileyerek yazıdaki “USB Belleği Bilinen Normal Yoldan Biçimlendirme/Formatlama” adımını gerçekleştirin.

İşlemimiz tamamsa yapacağımız ikince şey USB belleğimizi virüs taramasından geçirmek. Bilgisayarımın içine girin ve USB Belleğinizin üzerine gelip sağ klikleyin ve bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs ile taratın. Eğer antivirüs yoksa “zaten boşa kürek sallıyoruz ki ücretli veya ücretsiz” bir antivirüsü bilgisayarınıza yükleyin. Benim tavsiyem ücretsiz olan ve kullandığım Avast Antivirüs Programı.