Blog List

 • Flaş bellekler 3 kısımdan oluşmaktadırlar.
  – Dış gövde
  – PCBA adı verilen main board (ana kasa)
  – Flash ya da çip adı verilen bellek kısmı
  Dış gövdenin maliyeti çok tutmamaktadır. Ana maliyet pcba ve çip noktasındadır. Kullanılacak çipin kalitesi ile kullanılacak pcba parçasının birbirine uyumlu olması gerekmektedir. Birbirine denk olmayan parçaların montajı yapıldığında, kalite sorunlu bellek imalatı yapılmış olacaktır.
  Çip kısmı bilgilerin depolandığı kısımdır. Dünyanın en büyük üreticileri Samsung, Hynix, Toshiba, Micron gibi markalar uzakdoğudaki fabrikalardan imalat yaparak tüm dünyaya satılmaktadırlar. PCBA imalatçıları da yine uzakdoğu ülkelerinde imalatlarını yapmaktadırlar. Çin, ucuz iş gücü ve bütün dünyaya milyonlarca bilgisayar parçası ve bellek satışı yaptığı için fiyatlarıyla rekabet edilemeyecek kadar ucuz maliyetle satış yapmaktadır. Avrupa ve Amerika’daki dev markalar da imalatlarını Çin’e kaydırmışlardır. İphone telefonların Çin’deki Foxconn firmasında montaj yapıldıklarını duymuşsunuzdur.
  Flaş bellekler, altın borsası gibi bir borsa üzerinden anlık fiyatlarla satılmaktadır. Haftalık fiyatlarımızın değişmesinin arkasında yatan sebep bu fiyatların her an inip yükselebilmesidir.
  Ülkemizde pcba ve çip imalatı yapılamamaktadır ve imalat yapılacaksa, bu parçalar dışarıdan ithal edilecektir. Geriye kalan bir tek plastik ya da metal dış yüzeyin içine bu ürünlerin konulmasından öteye gidemeyeceği için, flaş bellek imalatının ülkemizde yapılması imkansızdır diyebiliriz. Ana parçaların dışarıya bağımlı olması her anlamda rekabet şansını da imkansızlaştıracaktır.

 • USB, ilk olarak 1996 yılında ortaya çıkan, bilgisayarlara veri aktarmada kullanılan bir bağlantı şeklidir. USB, İngilizce “Universal Serial Bus” yani Türkçe olarak “Evrensel Seri Yolu” anlamındadır. Yıllar içinde USB’nin çeşitli sürümleri çıkmıştır. İlk olarak USB 1.0 saniyede 1.5 MB veri aktarım hızına ulaşmıştır, en eski ve en yavaş sürümüdür. Günümüzde bu sürüm artık çok kullanılmamaktadır. USB 2.0, ise teorik olarak 60 MB gibi bir hızı desteklese de genel olarak USB 2.0 bağlantıları, saniyede 20 MB’lik ortalama bir veri aktarım hızıma sahiptir. USB 2.0 günümüzde de kullanılmakla birlikte yerini yavaş yavaş yerini USB 3.0’a bırakmaktadır. USB 3.0 – 3,1 ise teoride saniyelik 1.2 GB’lik bir hız sağlamaktadır. Ancak bu yine de tam hızla çalışacağı anlamıma gelmemektedir 100 MB ile 500 MB arası hızlar daha gerçekçi hızlardır. Kendi deneyimlerimi hesaba katarsak ben henüz 1.2 GB hızla veri aktaran USB 3.0 görmedim, ancak tabi ki de en iyi ve hız bakımdan en verimli sürümüdür.

  Ayrıca diğer bir farklı USB type bağlantıları da vardır. Bunları görselde görebilirsiniz. Bu USB typelardan en yaygın olanları Type A ve Type C’dir. Type A bizim bildiğimiz klasik USB bağlantısıdır. Type ise, genelde akıllı telefonlarda şarj girişi ve veri bağlantısı için kullanılan modelidir.

   

   

 • USB Memory

  USB flaş sürücüsü, USB hafıza ünitesi, flash disk, USB çubuk ya da USB bellek USB 1.1 , 2.0 iken şimdi artık 3.0 üretilmeye başlanmıştır, arayüzü ile entegre edilmiş, kapasiteleri 1 TB’a kadar ulaşabilen, küçük, hafif, çalışma esnasında sökülüp takılabilir NAND-tipinde veri depolama aygıtlarıdır. Neredeyse USB veriyolunu destekleyen tüm sistemler tarafından kullanılabilir.

 • Burada dikkat etmeniz gereken şey şu. Eğer SD Kartınız, USB/Flash Belleğinizdeki bilgileri yanlışlıkla sildiyseniz veya biçimlendirdiyseniz hiç bir şey yamadan doğrudan bu programı kullanın. Yani içerisine veri atmayın veya yeniden biçimlendirmeye kalkmayın.

  1- Buradan (tıkla) verdiğimiz linkten Recuva programını bilgisayarınıza indirin. Programı çalıştırdıktan sonra İnstall diyelim.

  2- Install dedikten sonra açılan pencereden “Run Recuva” diyelim.

  3- Devamında açılan diğer pencerede Next diyoruz.

  4- Kurtaracağımız verilerin tamamının geri gelmesi için All Files diyoruz ve ardından Next diyelim.

  5- Devamında Browse kısmını klikleyerek verileri kurtaracağımız USB belleğini seçiyoruz ve Next diyoruz.

  6- Son aşamada ise “Enable Deep Scan” deyip Start diyoruz. Ben “Enable Deep Scan” demeden yapmıştım. Bunu dediğinizde biraz zaman alacak ama daha detaylı tarama yapacaktır. (Benim fazla zamanım yoktu)

  7- Tarama başladığında USB Bellek içindeki dosyaların kapasitesine göre bir zaman alacaktır. Benim “USB Bellekte” 3000 civarında fotoğraf bulunuyordu ve bu işlem 10-15 dakika kadar sürdü.  Bu tarama işlemi yapıldığı esnada masaüstünde kurtarılan dosyaları atacağınız bir klasör oluşturun ve bir isim verin.

  8- İşlem (kurtarma) tamamlandığında aşağıdaki gibi bir pencere açılacak ve Filename yazan yeri klikleyiptüm dosyaların seçili hale gelmesini sağlıyoruz ve Recover diyoruz.

  9- Recover dediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Hemen masaüstünde önceden belirlediğimiz boş klasörü seçip “TAMAM” diyoruz.

  10- Ve verilerimiz (fotoğraf, resim, belge, dosya vs.) buraya atılmaya başlıyor. Bu işlemde aynı şekilde biraz zaman alabilir.

  11- İşlem tamamlandığında aşağıdaki gibi bir bilgi ekranı gelecektir. Bu bilgilere baktıktan sonra klasöre gidip kurtarılan belgelerinize/fotoğraflarınıza bakabilirsiniz.

  etiket:flash bellekten silinen dosyalar nasıl geri getirilirflash disk biçimlendirdikten sonra veri kurtarmaflash silinen dosyaları geri getirme cmdflashtan silinen dosyaları geri getirme programı türkçeflaştaki bilgileri geri getirme programısilinen dosyaları geri getirme programı türkçeusb bellekten silinen verileri kurtarmausb den silinen dosyalar nereye giderusb den silinen word dosyaları geri getirme

 • USB Belleğinizdeki veriler (dosya, belge, fotoğraf vs.) bir şekilde yok olduysa bunları kurtarmanın elbette birden fazla yolu bulunuyor. Eğer USB Belleğinizi biçimlendirmediyseniz yani format atmadıysanız ve henüz içine bir veri vs. atmadıysanız hala bilgilerinizi kurtarma şansınız var. Şimdi adım adım USB Belleğinizdeki bilgileri nasıl kurtaracağınızı anlatayım.

  İlk aklıma gelen sorun bir virüsün neden olduğu ve bir çok kişinin “USB Belleğim Dolu Ama İçi Boş” sorunu ile ilgili. Genellikle bir çok kişi USB Belleği farklı bilgisayarlara taktığında bilgisayara bulaşan bir virüs USB Belleğin içindeki dosyaları gizliyor. Aslında verilerinize hiçbir şey olmuyor. Virüs bulaştığı USB Belleğinin içindeki klasör ve dosyaları gizliyor. Eğer böyle bir durum yaşadıysanız veya böyle bir şey olduğunu düşünüyorsanız basit bir şekilde bilgilerinizi kurtarabilirsiniz.

  Daha önce bu sorunu yaşayanlar için yazı yazdığımdan bunu bir daha burada tekrar etmeme gerek yok.

  Eğer USB Belleğinizdeki bilgileri bir şekilde yanlışlıkla sildiyseniz o zaman şimdi anlatacağım yöntemi denemenizde fayda var. Daha önce bir çok kez deneyip başarılı sonuç aldığım bir program önereceğim.

  Programımızın adı Recuva.  Program çok küçük ve kurulumu kolay bir program. Program exe dosyasını çalıştırıp Install deyip kurun. Masaüstüne kısayol ikonu gelecektir.

  Recuva programını çalıştırdığınızda ilk olarak yapmanız gereken USB belleğiniz seçmek. Ardından SCAN deyip taratıyoruz. Silinen/Silinmeyen tüm bilgiler karşımızda çıkacaktır. Dilerseniz hepsini seçebileceğiniz gibi dilerseniz sadece silinen dosyalarınızı seçebilirsiniz. Ardından Recover diyoruz. Karşımıza çıkan pencerede Masaüstünü seçip alttaki yeni klasör oluşturma seçeneğini seçiyoruz. Ve klasörümüze bir isim veriyoruz. Klasörümüzü seçip TAMAM dediğimiz silinen verilerimiz buraya atılacaktır.

Teklif İste


×
X